Czy można w ogóle zarządzać czasem?To będzie dość nietypowy wpis. Jednak, mimo że będzie on nietypowy, to jestem przekonany, że dzisiaj poznasz jedną z najważniejszych ?tajemnic? skutecznego działania. Dlatego proszę Cię, czytaj uważnie to, co piszę i postaraj się pomyśleć trochę nad radami, które Ci tu dam. Szczególnie nad nimi pomyśl, jeśli nie masz czasu.

W tym blogu często możesz usłyszeć różnego rodzaju rady na temat zarządzania czasem. Sam często podaje proste sposoby, które mają Ci pomóc rozwiązać problemy związane z brakiem czasu oraz udzielam rad, które pomagają w dobrym jego wykorzystaniu.

Jednak ostatnio zaglądając do bardzo dobrej książki ?7 nawyków skutecznego działania? uświadomiłem sobie jedną bardzo ważną rzecz. Stephan Convey autor tej książki, osoba, która zawodowo zajmuje się usprawnianiem działania wielkich organizacji, podaje w niej bardzo interesującą teorię na temat zarządzania czasem.

Otóż według Conveya tak naprawdę nie ma takiego czegoś jak zarządzanie czasem. Nie można zarządzać czasem i nikt tego nie dokonał. Ludzie mylnie pojmują zarządzanie czasem i wszystkie czynności związane ze skuteczniejszym działaniem.

Nie da się zarządzać czasem i powinniśmy skupić się na zarządzaniu samym sobą, a nie myśleć o czasie. Niby jest to oczywiste i nie jest to jakaś odkrywcza teoria. Jednak jeśli się dobrze nad tym zastanowić, to można dość do bardzo ciekawych wniosków.

Spojrzenie na kwestie naszego skutecznego działania, w myśl zarządzania samym sobą otwiera, jak gdyby zupełnie inny widok na to w jaki sposób działamy. Na czas nie mamy wpływu i jedynie w nim jesteśmy, ale na zarządzanie sobą i decydowanie co i kiedy robić mamy już dużo większy wpływ.

To, co jest potrzebne osobie, którym brakuje czasu, to nauczenie się jak zarządzać sobą w czasie. Wiem, że brzmi to jak ?masło maślane? ale szczerze Ci radzę, przemyśl te ostatnie zdanie.

Jeśli dzisiaj brakuje Ci ?czasu? i chcesz się nauczyć co zrobić, aby go mieć więcej, zacznij najpierw od siebie. Zrozum, że Ty zarządzasz sobą i Ty jesteś odpowiedzialny za to, w jaki sposób spędzasz każdy dzień. Nikt inny, ale tylko Ty.

Podziel się z innymi: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • del.icio.us
  • Gwar
  • Technorati
  • Wykop

Jedna odpowiedź do “Czy można w ogóle zarządzać czasem?”

  1. Tomek Pisze:

    Właśnie także skończyłem lekturę “7 nawyków skutecznego działania” i na pewno jeszcze nie raz do niej wrócę, bo wiele się nauczyłem czytając tą książkę. Mam nadzieje, że pojawią się jeszcze wpisy na Twoim blogu bazujące na Convey’u, chociażby o zarządzaniu II ćwiartką, czy o podstawie jak etyka charakteru, bo są to naprawdę wartościowe informacje.

Zostaw odpowiedź