Jak znaleźć czas na to, co najważniejsze?Któż z nas tego nie zna? Codzienna bieganina od rana do wieczora. Tysiące spraw na głowie. Nadchodzące nieubłaganie terminy zdania projektów albo oddanie gotowej pracy. Dodatkowo jeszcze nauka, najbliżsi i tysiąc innych rzeczy. Jak w takim chaosie się odnaleźć i co zrobić, żeby nie zwariować? Co zrobić, żeby sytuacja, kiedy masz za mało czasu na zrobienie tego, co najważniejsze, zmieniała się w sytuację, kiedy czasu starcza Ci na wszystko?

Zanim powiem Ci, co dokładnie powinieneś zrobić, aby mieć więcej czasu musisz uświadomić sobie jedną ważną rzecz. Otóż nie wszystko, co musisz zrobić jest ważne i nie wszystko, co robisz musi być koniecznie prze Ciebie zrobione. Zrób mały przegląd Twoich codziennych obowiązków. Być może w domu jest coś, co możesz oddelegować albo w jakiś sposób usprawnić, aby mieć więcej czasu.

Nie wszystko, co robisz jest ważne. Jest to podstawowa zasada zarządzania czasem. Jeśli chcesz mieć więcej wolnego czasu, to musisz zdecydować, na co chcesz go przeznaczyć i skąd go ?wziąć?. Możesz mniej oglądać telewizji albo wstawać wcześniej. Nie namawiam Cię tylko do zmniejszani sobie limitu snu. Chodzi oto, żebyś wyeliminował ze swojego życia czynności, które zabierają czas a są niepotrzebne.

Teraz czas jest abyś ustalił, co jest najważniejsze.

To bardzo ważne abyś znalazł jedną najważniejszą czynność, którą będziesz cały czas robił i która sprawi, że ostatecznie osiągniesz sukces lub rezultat, którego pragnąłeś. Jeśli np. chcesz schudną, to najważniejszą czynnością mogą być ćwiczenia fizyczne. Codziennie więc nowy czas wolny poświęcaj na serię ćwiczeń fizycznych.

Pamiętaj, że ?zabrałeś? część swojego czasu po przez wyeliminowanie tego, co zbędne w Twoim życiu i przeznaczasz go na to, co jest naprawdę ważne i co może dać Ci największe rezultaty. Ważne jest też, abyś nowy czas wolny przeznaczał na najistotniejsze dla Twojego celu czynności. Niezależnie czy chcesz nauczyć się grać na gitarze czy otworzyć własny biznes. Zawsze jest jakaś jedna ważna czynność, którą możesz wykonywać. Zidentyfikuj, co to jest i zacznij to robić codziennie.

Podziel się z innymi: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • del.icio.us
 • Gwar
 • Technorati
 • Wykop

Jedna odpowiedź do “Jak znaleźć czas na to, co najważniejsze?”

 1. Michał Toczyski Pisze:

  Wiele osób po szkoleniach z zarządzania czasem nie zgodzi się ze mną. No trudno. Najlepiej, abyś sam sprawdził obie metody, porównał je i na podstawie wyciągniętych korzyści określił własną ścieżkę.

  Ale o co konkretnie chodzi?

  Ustalasz Sobie plan. Plan dnia, plan tygodnia, szerszy czy węższy. Ustalasz kilka planów, jeśli potrzeba. I teraz masz dwie możliwości. Możesz wpisywać Sobie do kalendarza tylko tyle, ile jesteś pewien, że zrobisz danego dnia. Jednak jest także inna metoda…

  Stosuję ją, by więcej zrobić i zwiększyć Swoją efektywność. Polega na tym, że planuję więcej, niż wiem, że mogę w tym czasie zrobić. Dzięki temu działam z większą skutecznością. I wykonuję więcej.

  Oczywiście najważniejsze, to by kierować się swoim celem - bo bogaci mądra praca, a nie ciężka. :)

  Dlaczego niektórzy się z tym nie zgadzają?

  Przekłądanie na następny dzień uważają za porażkę. Jeśli w ten sposób się myśli, to na pewno ta druga metoda jest niewskazana.

Zostaw odpowiedź