Jak natychmiast mieć więcej czasu na rozwój?Jakiś czas temu zbliżyłem się do momentu w swoim życiu, w którym zaczęło mi brakować czasu. Po prostu więcej go nie było już w 24 godzinach. To wszystko, czym musiałem się zająć to, co musiałem zrobić i czas na sen zabierało mi całe 24 godziny. Mimo to wciąż było mi mało.

Praktycznie każdego dnia czułem potrzebę zdobycia kilku dodatkowych godzin. Po prostu brakowało mi kilku dodatkowych godzin na zrobienie wszystkiego, co chcę. Udało mis ie w jakiś sposób wygospodarować trochę więcej czasu, ale mimo wszytko, to wciąż było za mało. Któregoś jednak razu oświeciło mnie.

Słuchając wykładu jednego ekspertów od zarządzania czasem, zrozumiałem coś bardzo ważnego i dosłownie, otwierającego oczy na wszystkie problemy związane z brakiem czasu. Otóż uświadomiłem sobie, że skoro każdy ma 24 godziny dostępne do wykorzystania, to tylko od nas zależy czy będą one dobrze wykorzystane i czy zrobimy to, co chcieliśmy. Prosty wniosek z tego, że:

Jeśli chcemy mieć więcej czasu w ciągu doby, to musimy skądś zabrać ten czas.

Wiem, że brzmi to trochę dziwnie, dlatego już tłumaczę, o co mi chodzi. Powiedzmy, że w ciągu dnia przeznaczasz 10 godzin (łącznie z dojazdami) na pracę. Do dyspozycji masz resztę 14. 8 godzin na sen daje Ci 6 godzin do dyspozycji teoretycznie dla siebie. 2 godziny poświęcasz na przygotowanie posiłku i jedzenie i 4 na rozrywkę czy sprzątanie

Tak więc, jeśli chcesz zdobyć więcej wolnego czasu, to musisz z którejś strefy swojego życia go odebrać. Jeśli chcesz mieć więcej czasu na rozwój osobisty i np. uczenie się języka angielskiego, to musisz zmniejszyć ilość czasu, jaką poświęcasz na rozrywkę.

Powinieneś dosłownie przetransferować godziny spędzone na rozrywce (telewizja) na godziny spędzone przy nauce. Zabierasz z jednej strefy swojego życia czas, aby poświęcić go na inne sprawy w swoim życiu.

Rozumiesz, o czym mówię? Chodzi mi tutaj o ograniczenie czasu robienia tego, co nie przynosi ci długoterminowego zysku i zużycie tego czasu na to wszystko, co przyniesie Ci więcej zysku w przyszłości.

Zastanów się więc, gdzie w ciągu całego Twojego dnia jest czas, który możesz odebrać i przeznaczyć go na naukę. Może to być czas stracony na oglądaniu teleturniejów, cokolwiek. Każdy z nas w ciągu dnia w jakiś sposób wytraca cenne godziny.

Podziel się z innymi: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • del.icio.us
  • Gwar
  • Technorati
  • Wykop

2 odpowiedzi do “Jak natychmiast mieć więcej czasu na rozwój?”

  1. Janusz Pisze:

    Profesor Kotarbiński mawiał: “Jeżeli brakuje ci czasu, znajdź sobie dodatkowe zajęcie, a czas sam się znajdzie” i miał rację. Nie ma po co podkradać z innych sfer, należy racjonalnie dobierać sobie zajęcia i nie narzekać po próżnicy.

  2. Biznes z Duszą Pisze:

    Generalnie planowanie, planowanie i planowanie! I koncentracja. Oto odpowiedź skąd brać czas. Czy wiesz ile możesz zrobić w ciągu pięciu minut totalnie koncentrując się na danej rzeczy??? Sprawdź sam włączając minutnik (właśnie na 5 minut) i posprzątaj swój pokój (albo kuchnię czy łazienkę).

Zostaw odpowiedź