Chcesz być geniuszem?Tony Buzan (notka biograficzna na samym dole) przeprowadził badania na ponad 100 osobach powszechnie uznawanych za geniuszy. Celem było znalezienie określonych sposobów ich myślenia i działania, które spowodowały, że dzisiaj te osoby uznawane są za genialne. Posiadając taką informację, można by następnie rozpocząć stosowanie tych samych sposobów we własnym życiu, co prawdopodobnie zaowocowałoby stosunkowo lepszymi rezultatami, niż te uzyskiwane obecnie.

W toku badań, Buzan wyodrębnił 20 cech/strategii/sposobów działania, które posiadała każda z badanych jednostek. Na tej podstawie możemy je uznać za uniwersalne wartości.

Przypatrzymy się bliżej tym 20 elementom.

1. Wizja.

Wizja to obraz tego, co chcesz osiągnąć w życiu, poprzez określone działanie. Posiadając wizję pracujesz już ?tylko? nad jej urzeczywistnieniem.

2. Pożądanie.

Jeśli Twoja wizja jest prawidłowa, to nie możesz doczekać się jej realizacji, czyli pożądasz jej, chcesz żeby się tak stało, jak to sobie wyobraziłeś za jej pomocą.

3. Wiara.

Wierzysz nie tylko w to, że Twoja wizja jest realna, że można ją zrealizować, ale także wierzysz w to, że Ty to możesz zrobić i że warto to zrobić.

4. Poświęcenie.

Skoro wierzysz w swoją wizję, to także rozumiesz, że jej realizacja wymaga ?zapłacenia? określonej ceny. To mogą być setki porażek, to mogą być drwiny i nie zrozumienie ze strony innych, to może być cokolwiek, co wymaga poświęcenia czegoś, aby urzeczywistnić swoją wizję.

5. Wytrwałość.

Im wizja bardziej fantastyczna, większa, itp. tym trudniej o jej realizację. Może Ci to zająć nawet całe Twoje życie, więc bez wytrwałości w pokonywaniu kolejnych porażek, niepowodzeń i zawodów, nic się nie zdziała.

6. Uczenie się na błędach.

Każdy błąd czegoś uczy, więc im więcej ich popełnisz i im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie.

7. Głęboka wiedza w wybranej dziedzinie.

Bez wiedzy, bez odpowiednich informacji, nie wiadomo za co się zabrać, od czego zacząć. Niekiedy Twoja wizja może wymagać ogromnej wiedzy, której zebranie może zająć Ci całe życie. Dlatego też trzeba korzystać z doświadczeń, badań innych ludzi, uczyć się na ich błędach i tym samym znacznie przyspieszać zdobywanie potrzebnej wiedzy.

8. Alfabetyzm umysłowy.

Tutaj chodzi o znajomość praw rządzących ludzkim umysłem i ich praktyczne wykorzystywania dla własnego pożytku.

9. Planowanie.

Wizja wymaga planu realizacji, a następnie realizowania jego poszczególnych punktów. Niektórzy mówią nawet, że plan jest niczym, ale planowanie wszystkim. To znaczy, że nigdy nie stworzysz doskonałego planu, który przewiduje każdą możliwą sytuację, ale liczy się sam fakt istnienia jakiegoś planu, który choćby w ogólnych zarysach pokazuje Ci drogę, którą należy kroczyć, aby zrealizować swoją wizję.

10. Wyobraźnia.

Na pewno słyszałeś już, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy (przypomnij sobie, jak Einstein odkrył teorię względności). Będzie Ci ona potrzebna: do sformułowania własnej wizji oraz etapów jej realizacji.

11. Pozytywne nastawienie.

Musisz wierzyć w siebie, w swoją wizję, w to, że ją zrealizujesz. Każdy błąd, każda porażka tylko przybliża Cię do końcowego sukcesu, a nie oddala.

12. Autosugestia.

Wmów sobie, że odniesiesz sukces, wcześniej lub później, bez względu na jego cenę, ale go odniesiesz.

13. Intuicja.

Dzięki intuicji geniusz podświadomie wie, co robić, co może się udać.

14. Twórcze otoczenie.

15. Twórcze wzorce (wewnętrzne).

Te dwa punkty, to pochodna naszego powiedzenia, że ?z kim się zadajesz, takim się stajesz?. Tutaj chodzi o ludzi, którzy wspierają geniusza (mogą także zwrócić mu uwagę na jakiś element, który przeoczył) oraz jego prywatne wzory do naśladowania.

16. Prawda i szczerość.

Geniusz mówi prawdę, prawdę i tylko prawdę oraz robi to szczerze, co nie koniecznie musi się każdemu podobać.

17. Odwaga.

Geniusz odważnie broni swojej wizji, trwa przy niej bez względu na trudności.

18. Kreatywność i elastyczność.

Kreatywność, to podstawa, ale także trzeba wiedzieć, jak i gdzie ją zastosować. Geniusz jest elastyczny, potrafi dostosować się do nowych warunków, nowych możliwości.

19. Zamiłowanie do realizowanego zadania.

Geniusz robi po prostu to do czego został stworzony.

20. Energia.

Skoro ktoś robi to, co kocha i do czego został stworzony, to wcale nie powinna dziwić ogromna energia, dzięki której naprawdę to robi.

Tony Buzan jest twórcą Map Myśli (patrz także: “Szybkie notowanie za pomocą Map Myśli”.), Przewodniczącym Fundacji “Mózg”, założycielem Trustu “Mózg” i klubów “Rusz głową”. Wydał w sumie 20 książek (19 na temat mózgu uczenia się i ludzkiej kreatywności oraz 1 zbiór poezji). Buzan to również niezwykła osobowość, prezenter i koproducent wielu programów radiowych , telewizyjnych, znanych i popularnych w Anglii i na świecie. Tony Buzan jest doradcą rządu i licznych organizacji międzynarodowych. Ponadto Tony Buzan pełni funkcję doradcy trenerów i zawodników lekkoatletycznych drużyn olimpijskich, m.in. konsultuje treningi brytyjskiej ekipy olimpijskiej wioślarzy i szachistów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zarządzać swoim umysłem, odwiedź moją stronę:
http://www.pawelsygnowski.info/

Podziel się z innymi: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
  • del.icio.us
  • Gwar
  • Technorati
  • Wykop

2 odpowiedzi do “Chcesz być geniuszem?”

  1. Janusz Pisze:

    Wprawdzie nie znoszę ślepego podporzadkowywania się autorytetom, bowiem uważam, że dureń zawsze będzie durniem, choć osadzą go odgórnie, ale tym razem muszę uznać racje Buzana. Nic dodać, nic ująć.

  2. Marcin Pisze:

    Geniusz widzi świat w swoim umyśle i dodaje to na co jest zapotrzebowanie.

Zostaw odpowiedź