Nie rób tego, co bezproduktywneNie działaj bezproduktywnie

Codziennie miliony ludzi, którzy powtarzają jak mantrę zdanie “Nie mam czasu, nie mam czasu, nie mam czasu” tracą miliony godzin na robienie całkowicie bezproduktywnych rzeczy. Mówiąc bezproduktywnych rzeczy mam na myśli czynności, które nie wnoszą absolutnie nic do Twojego życia.

Z resztą przekonaj się sam. Spójrzmy na życie ?zapracowanego? człowieka. W pracy, w której ma ciągłe zaległości i jest “zarobiony” (najpopularniejsze słowo we wszystkich firmach) nie odmówi sobie on przyjemności 15 minutowej rozmowy z kolegą przy automacie z wodą, mimo że brakuje czasu.

Nie odmówi on sobie również, oderwania się od pracy (której jest za dużo), aby napić się kawy z kolegą, który przyszedł z innego działu (następne 20 minut straty czasu).

Po powrocie do domu nasz zapracowany człowiek dalej nie ma na nic czasu (np. na czytanie książek, porozmawianie z dziećmi, porozmawianie z żoną). Musi on obejrzeć trzy wydania wiadomości pod rząd. Wydarzenia o 1845, Fakty o 19 i Wiadomości o 1930. Potem oczywiście “M jak miłość” albo innym “Mega hit” i tak mija kolejny wieczór, w którym nie ma się czasu.

Bądźmy szczerzy, większość ludzi traci codziennie kilka godzin na całkowicie bezproduktywne, wręcz bezsensowne zadania i prace. Co da Ci obejrzenie trzech takich samych wiadomości? Nic, co najwyżej ból głowy od słuchania o kolejnych aferach, korupcji, morderstwach itp.

Jeśli chcesz być skuteczny w pracy, życiu, szkole to musisz zidentyfikować i wystrzegać się jak ognia, właśnie tych bezproduktywnych działań i zachowań.

Jak rozpoznać czy coś jest bezproduktywne?

To prostsze niż Ci się wydaje. Wystarczy zdać sobie pytanie.

Czy to, co chcę zaraz zrobić, przybliża mnie do osiągnięcia mojego celu?

To wszytko. Jeśli opracujesz swój życiowy cel i będziesz zadawać sobie te pytanie, zanim zaczniesz coś robić, to gwarantuję Ci, że znacznie przyspieszysz swój sukces.

Nie namawiam Cię do fanatyzmu i zachowania w stylu: “Jedzenie nie przybliża mnie do bycia bogatym więc je ograniczam” Nie oto w tym wszystkim chodzi. Po prostu nie trać czasu na to, co nie przynosi Ci zysków.

Podziel się z innymi: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • del.icio.us
 • Gwar
 • Technorati
 • Wykop

3 odpowiedzi do “Nie rób tego, co bezproduktywne”

 1. Elżbieta Pisze:

  logiczne

 2. Janusz Pisze:

  Cóż, czasem trzeba mieć odrębne zdanie. Przerwy, choćby na pogawędkę ze znajomym, są potrzebne dla higieny mózgu. Śledzenie tego, co się na świecie dzieje jest niezbędne dla utrzymania przyzwoitego poziomu inteligencji. Nie można bez przerwy pracować. To już udowodniono naukowo.

 3. Dorota Pisze:

  Tu zgadzam sie z artykulem - nie warto tyle czasu ogladac telewizji. Serale sa bez sensu, a wiadomosci nie sa najlepsze zwlaszcza przed snem.
  Jednak tu zgadzam sie z Januszem. Kilkuminutowe przerwy sa niezbedne w pracy zwlaszcza gdy jest to praca biurowa. ich brak powoduje oslabienie wzroku, wady postawy, zbedne kilogramy. Zalecane jest wstawac od biurka co 30 min.
  Warto natomiast zrezygnowac z grzebania w sieci niezwiazanego z praca, bo to glownie to opoznia wykonywanie zadan na czas nie przerwy.

Zostaw odpowiedź