Weź odpowiedzialność za siebieZmień swoją perspektywę życia z osoby, na którą wpływają różne czynniki zewnętrzne na osobę, która wpływa na to, co dzieje się wokół niej. Zmień się w osobę, która sprawia, że dzieją się różne rzeczy, zamiast w zostać osobą, która jest poddana nieustannemu działaniu innych czynników.

Zrozum, że Ty jesteś odpowiedzialny za to, o czym myślisz, co robisz i o czym mówisz. To nie politycy sprawiają, że jesteś zły na nich, ale Ty sam wzbudzasz w sobie emocje, które wywołują negatywne uczucia.

Zrozum, że to nie wina szefa, że mało zarabiasz pieniędzy, ale że Ty jesteś odpowiedzialny za stan swojej kieszeni. Zrozum, że brak życiowego partnera, to nie seria losowych zdarzeń albo pech do płci przeciwnej, ale Twoje wybory i zachowanie.

Wiem, że wielu ludziom mogę się narazić tym tekstem.

Ale piszę o tym, bo jest to naprawdę bardzo, bardzo ważne. Wielu ludzi chcąc się poczuć lepiej zwala winę za swoje porażki na kogoś innego. Wina szefa, że mało zarabiam, bo to skąpiec. Wina nauczyciela, który zrobił niezapowiedzianą klasówkę, bo jest wredny itp.

Zawsze znajdzie się jakaś ofiara, na którą można zrzucić winę. Ludzie to uwielbiają - zrzucić winę na kogoś za swoje niepowodzenia. To daje im lepsze samopoczucie. Jednak na pewno nie daje im sukcesu i jeśli Ty chcesz skutecznie działać w swoim życiu, to najwyższy czas, abyś zrozumiał, że za swoje skuteczne lub nieskuteczne życie odpowiedzialny jesteś Ty i tylko Ty. Nikt inny.

Nie Twoi rodzice ani nie Twoja żona. Ty jesteś odpowiedzialny za swoje wybory i uczynki i chcesz czy nie - taka jest prawda.

Im szybciej zrozumiesz tą zasadę tym szybciej zaczniesz skutecznie działać, zamiast uciekać w wmawianie sobie kłamstw, które niby usprawiedliwiają własne porażki.

Jeśli chcesz być skuteczny w życiu to bierz odpowiedzialność za swoje czyny, bierz odpowiedzialność za swój sukces. Inaczej szybko stracisz motywacje i zatrzymasz się w 10% drogi do sukcesu.

Podziel się z innymi: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • del.icio.us
 • Gwar
 • Technorati
 • Wykop

3 odpowiedzi do “Weź odpowiedzialność za siebie”

 1. Wodnik Pisze:

  Zgadzam się z Toba,Piotrze,ze to my sami jestesmy odpowiedzilani za nasze wyobory i uczynki oraz,ze chetnie szukamy winnego niepowodzeń,aby poczuć sie lepiej i znaleźć usprawiedliwienie swojej porażki lub życiowego marazmu. Zgadzam się , ze stwierdzeniem,ze wydarzenia sś same w sobie neutralne (obiektywne) i to my nadajemy im zanczenie poprzez ich interpretację. Zgadzam się z tym,ze błedy mozna wykorzystac do uczenia sie i doskonalenia…
  jednak nie zgadzam sie ze stwierdzenim,ze na wszystko mamy wpływ.Uważam,ze zdrowe spojrzenie na świat i swoje w nim mijesce polega na umiejetności zobaczenia swojego udziału oraz wpływu czynników zewnętrznych.
  Według mnie zdrowe (zrównoważone) myslenie polega na rozsadnym wyznaczeniu strefy swoich możliwości i wpływów.Uważam również,że od czasu do czasu wejscie w kontakt z rozczarowaniem i smutkiem,żalem,gniewem etc. jest potrzebne (jest niezbędne) inaczej grozi nam bowem pracoholizm ,czyli wieczna pogoń za sukcesem, która ma nas uchronić przed konfrontacją z nieprzyjemnymi uczuciami.

 2. Janusz Pisze:

  Zacowujemy całkowity wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Tego nie neguję. Niestety, wyobraznia nieco cię zwiodła. Nie sądzę, że miałeś jakikolwiek wpływ na zrobienie Leppera wicepremierem, czy Giertycha. Być może się mylę. Nie masz nadal żadnego wpływu na to, co robią nasi posłowie i na jakie wygłupy jeszcze sobie pozwolą.

 3. Arkadiusz Śmigielski Pisze:

  Odpowiedzialność za swoje czyny … działanie … święte słowa.
  Jak to mówił Johann Gottlieb Fichte:
  ?Twoje działanie i tylko twoje działanie określa twoją wartość.?

Zostaw odpowiedź