Proste działanie - czyli skuteczna pracaNiedawno słyszałem pewien kawał i od razu skojarzył mi się on, z jedną bardzo ważną kwestią dotyczącą skutecznego działania. Oto on:

?Po budowie biega robotnik z pustą taczką. Przechodzień obserwuje go przez chwilę i przygląda się jak biega, od betoniarki na plac, gdzie powinien być wylewany beton. Zdziwiony w końcu woła do robotnika:
“Panie, czemu Pan tak biegasz z tą pustą taczką?”
Robotnik mu na to:
“Chłopie, mam taki zapiep… że nie mam czasu załadować”

Zabawne prawda? Jednak czy ten kawał nie przypomina trochę sposobu działania niektórych ludzi? Pędzą oni przed siebie tak szybko, że czasami zapominają, aby chociaż pomyśleć o czymś innym niż obowiązki i praca.

Ciągły stres i nieustanne zabieganie, powodują u nich niepokój i przewlekłe zmęczenie - a przecież tak być nie musi. Wystarczy mądrze zarządzać swoją pracą i obowiązkami, które na Tobie ciążą, a znajdzie się czas nie tylko na ?napełnienie taczki?, ale i na ?przerwę śniadaniową?.


Mniej = Więcej

Zadziwiająca jest jak wiele czynników potrafi wpłynąć na to, jak skutecznie wykorzystujemy swój czas. Chyba zgodzisz się ze mną, że najefektywniej pracujemy, kiedy jesteśmy całkowicie skupieni i skoncentrowani na swojej pracy i nic nam nie przeszkadza? Tymczasem wiele razy każdego dnia zupełnie nieświadomie, sami sobie przeszkadzamy. Włączone radio podczas pracy może Cię skutecznie rozpraszać albo sprawić, że na chwilę zaczniesz się zastanawiać nad wiadomościami, które właśnie lecą. Każdorazowe odrywanie się od pracy będzie powodowało wybicie Cię z rytmu i skupienia, a przez to stracisz więcej czasu.

To tylko jeden z przykładów, jak niepozorne rzeczy mogą Cię odciągnąć od efektywnej pracy. Istnieje cała masa ?przeszkadzaczy?, które mogą Ci przeszkadzać w pracy i które sprawią, że będziesz tracić swój czas na coś, co jest niepotrzebne: Gadu-Gadu, SMS-y strony internetowe (nasza-klasa.pl, fotka.pl), to tylko niektóre z nich.

Skup się na prostocie działania. Rób tylko jedną czynność w danym momencie i nie pozwól się odrywać od niej. Dzięki temu cała Twoja energia i siły zostaną przeznaczona na wykonanie zadania, a przez to wykonasz je szybciej, niż gdybyś miał robić kilka rzeczy naraz.

Zauważ, że to o czym napisałem, nie tylko pozwoli Ci wykonać dużo więcej pracy, ale również wpłynie na Twoje dobre samopoczucie. Zniknie stres, który pojawia się, gdy trzeba zrobić kilka zadań naraz i pod koniec dnia okazuje się, że ostatecznie nic nie zostało w 100% załatwione.

Podziel się z innymi: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • del.icio.us
 • Gwar
 • Technorati
 • Wykop

3 odpowiedzi do “Proste działanie - czyli skuteczna praca”

 1. Artur Pisze:

  Koncentracja na jednej rzeczy w danym momencie to podstawowe prawo osiągania czegokolwiek.

  Niestety w szkole nikt nie trenuje koncentracji i co najwyżej 3% populacji posiada nawyk wysokiego skupienia przez dłuższy czas na jednym zagadnieniu. Nazywają ich geniuszami :)

  Pomijając fakt, że mit geniuszy pryska w perspektywie ich jedynej różnicy między resztą populacji (czyli właśnie jakością koncentracji).

  Kiedyś z przyjaciółką zrobiliśmy eksperyment . Daliśmy sobie 5 dni na napisanie i wypromowanie ekursu. W tym czasie byliśmy w 100% skoncentrowani na tym jednym celu. Żaden inny projekt nie był nawet dyskutowany.

  Udało nam się opublikować i sprzedać w kilkuset egzemplarzach ekurs z ok 150 stronami A5 w ciągu 7 dni :)

  Jedna prosta zmiana w Twoim działaniu i nagle stajesz sie geniuszem…

  Wyrabiaj w sobie nawyk koncentracji, a podniesiesz swoją efektywność przynajmniej 3 razy w ciągu 2-3 tygodni.

  Pozdrawiam serdecznie wszystkich przyszłych i aktualnych geniuszy

 2. Wojciech Bogacz Pisze:

  Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że skupienie na konkretnym zadaniu i kompletnie zignorowanie innych daje bardzo dobry efekt. Jeżeli tylko jest taka możliwość to polecam. Szkoda tylko tych którzy w słuchawce słyszą “abonent niedostępny” ;)

 3. Alicja Lisowska Pisze:

  Ostatnio skończyłam kurs szybkiego czytania (polecam http://www.szybkieczytanie.pl), na którym można się nauczyć technik relaksacyjnych, sposobów przyswajania informacji w sposób sprawny i efektywny. Opanowanie techniki szybkiego czytania to juz spora oszczędność czasu.
  Świetnym sposobem na osiąganie stanu koncentracji jest żonglowanie.

Zostaw odpowiedź