Pięć sposobów na skończenie z odwlekaniemOdkładanie spraw do zrobienia na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem. Prędzej czy później zakończy się to zestresowaniem i bólem głowy z nadmiaru obowiązków. Jeżeli masz już dość życia w stresie, który jest spowodowany zwlekaniem, to wypróbuj jeden z tych pięciu prostych sposobów na bardziej zdecydowane działanie.

Do dzieła!

1. Spisuj na kartce co masz zrobić

Jeżeli jeszcze nie robisz tego, to zacznij od dzisiaj (nawet, jeśli jesteś już po pracy). Nie każdy lubi robić listy ?rzeczy do zrobienia?, ale fakt jest taki, że pomagają one pamiętać o wszystkim, co jest do załatwienia. Dodatkowo dają Ci pewne rozeznanie, co już zrobiłeś, a co jeszcze trzeba wykonać.

2. Zarządzaj swoją listą spraw do zrobienia

Wiele osób popełnia błąd i robi zbyt długą listę rzeczy do zrobienia. Nie rób tak. Staraj się, aby codziennie wyznaczyć sobie, tylko tyle zadań ile jesteś w stanie zrobić. Na początku może to być trudne, ale po pewnym czasie nabierzesz wprawy i będziesz mógł dokładnie określić ile spraw w ciągu dnia załatwisz.

3. Nie pisz o sprawach nieważnych

Kiedy projektujesz swoją listę rzeczy do zrobienia, to usuń z niej te zadania, które nie są ważne. Mało ważne prace mogą Cię odciągać od tego, na czym powinieneś się skupić.

4. Zlecaj innym

Czasami jest możliwość, aby ktoś inny wykonał za Ciebie jakieś trudne zadanie. Poszukaj sobie kogoś kto jest godzien zaufania i zlecaj mu, to wszystko czym może się zająć. Odciąży Cię to ze zbędnych obowiązków i będziesz miał czas na zajęcie się najważniejszymi sprawami.

5. Kontroluj się

Jeżeli pracujesz nad jakimś dużym zadaniem, to dobrze jest abyś robił sobie krótkie przerwy, na których sprawdziłbyś postępy w pracy. Po prostu przerwij pracę i rzuć okiem jak wygląda, to co do tej pory wykonałeś. Wyciągnij wnioski i sprawdź czy, aby nie odkładasz czegoś ważnego do zrobienia na później albo czy nie poświęcasz, zbyt dużo czasu na proste zadanie.

Tylko od Ciebie zależy czy następnym razem, kiedy będzie się zbliżał termin oddania pracy będziesz czuć niepokój i stres czy rozluźnienie i zadowolenie. Uważaj też, bo przez ciągłe odwlekanie zadań do zrobienia, możesz zniechęcić się do pracy, która była Twoją pasją.

Podziel się z innymi: These icons link to social bookmarking sites where readers can share and discover new web pages.
 • del.icio.us
 • Gwar
 • Technorati
 • Wykop

4 odpowiedzi do “Pięć sposobów na skończenie z odwlekaniem”

 1. ika Pisze:

  no coz, chyba wreszcie moge przyznac ze jestem klinicznym przykladem osoby cierpiacej na notoryczne odwlekanie;).. ciagle problemy z dotrzymywaniem terminow, czyt. nerwówka i zarywanie nocy..teraz wiem, ze na dluższa mete tak sie nie da..

 2. Magda Pisze:

  A ja wiem, że nawet jeśli sobie coś zaplanuję dokładnie to wcale mi to nie pomoże w zrealizowaniu czegoś, co wymaga ode mnie jakiegoś wysiłku, zaangażowania, wkładu. Jedyna rzecz, która mi pomaga to zmiana nastawienia. Trzeba zamienić słowo “muszę” na “chcę”. Pozdrawiam.

 3. Wikta Pisze:

  Dawno nic nie przykuło tak mojej uwagi :) Ten blog to chyba najlepsza forma waszej działalności. Brawo! Dodatkowy plus, że każdy może napisać z doświadczenia, jak to wygląda w praktyce lub po prostu się wypowiedzieć. Jestem rada mogąc to zrobić jako jedna z pierwszych osób.

 4. Victoria Pisze:

  “Nie pisz o sprawach niewaznych…” ale najpierw ustala sie, ktore sa wazne, wiec sila rzeczy i tak sie je zapisuje przed eliminacja :-)

  Zadania do zrobienia moga okazac sie bardziej czasochlonne niz ustalono… zwlaszcza w e-biznesie :-), warto wziac poprawke na ich zlozonosc.

  Ustalajac jedno wazne i realizujac je okaze sie, ze nagle pojawia sie kilka nowych ‘podpunktow’ z nim zwiazanych.

Zostaw odpowiedź